Zohar Kitabıyla İlgili Bilmeniz Gereken 5 Şey

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Müneccimbaşı
Site Admin
Mesajlar: 138
Kayıt: Cum Şub 12, 2021 2:56 pm
İletişim:

Zohar Kitabıyla İlgili Bilmeniz Gereken 5 Şey

Mesaj gönderen Müneccimbaşı »

1) Zohar Nedir?

Zohar, halihazırda ruhlarının köküne (köken) kadar olan yüksek manevi derecelere erişmeyi başarmış insanlara rehberlik etmeye yönelik Tora üzerine yazılmış yorumların bir koleksiyonudur.

Zohar ruhları evrim geçirdikçe kişilerin deneyimleyeceği bütün manevi durumları içerir.

Sürecin sonunda, ruhlar Kabalistlerin “ıslahın sonu” olarak bahsettiği, manevi bütünlüğün en yüksek seviyesine erişirler.

Manevi edinimi olmayanlara, Zohar her kişi tarafından farklı algılanabilecek ve yorumlanabilecek bir alegoriler ve efsaneler koleksiyonu gibi bir anlama gelir. Fakat manevi edinim sahipleri için örneğin Kabalistler için, Zohar kişinin daha derin ve yüksek algı ve hissiyatı keşfetmek için yerine getirdiği içsel aksiyonlar için pratik bir rehberdir.

2) Zohar Kim İçindir ?

Bir nolu cevapta belirtildiği üzere, Zohar zaten manevi algıya erişmiş insanlar içindir. Zohar seviyelerin manevi merdiveninde 125 seviyenin hepsini edinmiş Şimon Bar Yohai’nin (Raşbi) tasvirlerini içerir. Raşbi tüm manevi yolu anlatmış ve onu Zohar olarak isimlendirmiştir. (İbranicede “ışıma”)

Zohar öyle bir şekilde yapılandırılmıştır ki sadece belli bir manevi seviyeye erişmiş olanlar Zohar’da okuduklarından faydalanabilirler. Zohar’ı çalışmadan önce, kişinin Zohar’daki metni doğru şekilde anlamayı öğreten diğer metinleri çalışamaya ihtiyacı vardır.

3) Zohar’ı Kim ve Ne Zaman Yazdı ?

Bütün Kabalistlere gore ve kitabın başlangıcında yazdığı üzere, Zohar, 2inci ve 3üncü yüzyıllarda yaşamış Şimon Bar Yohai (Raşbi) tarafından yazıldı. Skolastik çevrelerde Zohar’ın Kabalist Moshe de Leon tarafından 11inci yüzyılda yazıldığına dair görüşler vardır. Bu görüş, kitabın Raşbi tarafından yazıldığını söyleyen Moshe de Leon’un kendisi tarafından yalanlanmaktadır.

Kabalistik yaklaşımda, Zohar’ın neden yazıldığı sorusu, kimin tarafından yazıldığı sorusundan çok daha önemlidir. Zohar’ın amacı ruhlarının kökenini edinmek için insanlara bir rehber olmaktır.

Kişinin ruhunun kökenine giden bu yol, 125 dereceden oluşur. Yehuda Aşlag bu aşamaları geçmiş ve kitabın yazarıyla aynı algıyı paylaşan bir Kabalist Zohar’ın yazarının Raşbi’den başkası olmadığını görür.

4 ) Zohar Neden Çok Uzun Süre Gizlenmiştir?

Zohar, M.S 2. ve 11. yy.lar arasında onun bilgeliğini anlamaya muktedir insanların zamanına kadar, 900 yıl boyunca saklı tutulmuştur. İnsanların ona ihtiyacı yoktu ve içeriğini yanlış anlayabilirlerdi.

Ancak M.S 16.yy’da Kabalanın kökenlerini açıklayan bir kabalist çıktı – Kutsal Ari, Isaac Luira (1534–1572). Ari kendi zamanından itibaren Kabalanın herkes için çalışılmaya açık olduğunu ifade etmiştir.

Ari’nin çalışmalarına tefsirler ve Zohar ancak 20 yy’da görüldü -ki bu yüzyıl insan arzularının tarihinde ateşli patlamaları gördü. Bu yüzyıl boyunca benzersiz bir ruh ortaya çıktı, Yehuda Aşlag (Baal HaSulam). Baal HaSulam bizim neslimizin anlayabileceği şekilde Kabala bilgeliğini açıkladı. Daha ötesi Baal HaSulam, Ari’nin çalışmalarına ve Zohar’a tefsirler yazan 20.yy’ın tek kabalistiydi.

Bu demek değildir ki ondan önce büyük kabalistler yoktu. Ancak onların çalışmaları günümüz öğrencileri tarafından kolaylıkla anlaşılmadı. Bugünün kabala için popüler talebi, bizim neslimizin onun evrensel mesajını özümseme ve hayatlarımızın kökenini ve ona nasıl erişimini konuşan otantik metinleri kavramaya hazır olduğunu doğrular.

5 ) Zohar Hakkında Daha Fazla Bilgi Nerede Bulabilirim?

Bugün bile Zohar, doğrudan anlaşılamamakta ve hissedilememektedir. Kişi kitaba yaklaşmadan önce, maneviyatın ön anlayışına ihtiyaç duyar. Zamanımızın en büyük kabalisti Yehuda Aşlag (Baal HaSulam), kişinin çalışmasından önce kitaba derin yaklaşımına tam olarak rehberlik eden Zohar’a girişler yazdı.

Öyle ki bu makaleler daha üst realiteyi algılaması için kişinin manevi niteliklerini geliştirir. Ek olarak bu metinler Zohar’daki terimlere, ifadelere ve anlayışlara nasıl yaklaşılacağı bilgisini sağlar. Manevi edinim için bu metinlerin bir rehber olarak daha verimli kullanmak için insan aklına eğilimli formdan yani maddeleştirilmiş tariflerin içinde kaybolmaktan kaçının.

Bnei Baruch sadece bu girişleri sağlamaz bunun yanı sıra Zohar’dan alınmış, kısaltılmış makalelerden oluşan ve bu anlayışlarla nasıl hazırlanacağıyla ilgili ücretsiz dersler verir.

Zohar’ı keşfetmek demek içsel dünyanızı ve sınırsız potansiyelimizi keşfetmek demektir.
FrankJScott
Mesajlar: 1680
Kayıt: Prş Tem 29, 2021 9:32 pm

New K9 Training Advice

Mesaj gönderen FrankJScott »

In reply to the guy asking about gun dog training near me orange county, puppy training classes morley leeds, k9 police dog training near me, I highly recommend this updated dog trainer blog or dog agility west london, dog training courses near me, dog training collars shock, how much does a dog trainer cost per hour, dog training college near me, as well as this awesome K9 training forum not to mention dog training classes london, dog training college online, dog training treat pouch australia, dog training school online, can a dog trainer help with aggression, not to mention this cool K9 training blog which is also great. Also have a look at this awesome dog trainer link on top of dog training classes near me orange county, dog trainers manchester maine, dima dog trainer north london, dog training shock collars reviews, dog training bristol va, not to mention this cool dog trainer url and don't forget dog training near me, dog training in kent, dog training courses leeds, how to get a dog to stop pulling while on a leash, dog training classes manchester nh, and don't forget cool K9 training details which is also worth a look. I also suggest this top rated K9 training details alongside all 5m dog training lead with handle, dog training collars reviews best australia, puppy training near me orange county, salmon dog training treats recipe, catch dog training academy reviews, on top of this updated dog protection training site and don't forget dog training lead 20m, dog obedience training bryan college station, puppy training school birmingham, dog training schools kent, dog trainer courses sheffield, on top of useful dog trainer url which is also great. Finally, have a look at this high rated K9 training site for good measure. Check o_obutfasttips and more Excellent Betflix789 Details 7cacefe
Cevapla